Young Professionals Committee

2023 Meeting Schedule

This committee typically meets on the 3rd Thursday of every month from 3:00 - 4:00pm. Meetings are virtual, unless otherwise specified. Please reach out to Rachel Zywiczynski or Ariana Wade to get involved with this committee.

Thursday, January 12th, 3:00 - 4:00pm

Thursday, February 16th, 3:00 - 3:45pm

Thursday, March 16, 3:00 - 4:00pm

Thursday, April 20th, 3:00 - 4:00pm (canceled for Plant Tours)

Thursday, May 11th, 3:00 - 4:00pm

Thursday, June 15th, 3:00 - 4:00pm

Thursday, July 20th, 3:00 - 4:00pm

Thursday, August 17th, 3:00 - 4:00pm

Thursday, September 21st, 3:00 - 4:00pm

Thursday, October 19th, 3:00 - 4:00pm (listening session)

Thursday, November 16th, 3:00 - 4:00pm

Thursday, December 21st, 3:00 - 4:00pm

Young Professionals Committee

Rachel McNamara
Rachel McNamara
Project Engineer Grand Rapids Water Department
Committee Chair
Ariana Wade
Ariana Wade
Water/Wastewater Engineer Fishbeck
Committee Vice-Chair
Aaron Butler
Great Lakes Water Authority
Abigail Bergmann
Civil Engineer C2AE
Adam Gerstbauer
Peerless-Midwest Inc
Aislinn Deely
Environmental Quality Analyst EGLE
Alan Mottl
City of Bridgman
Alexandra Waypa
Brown and Caldwell
Alyssa Olson
Alyssa Olson
Hydrogeologist
Amani Saiyad
Great Lakes Water Authority
Ayako Tischler
Brandon Schempf
Kennedy Industries
Buddy Sasquach
Daniel Sroka
Daniel Sroka
Business Development Specialist Trace Analytical Laboratories Inc
Frank Williams
Frank Williams
Project Manager Peerless-Midwest Inc
Council Chair
Gabby Mead
Marketing Specialist & Conference/Events Coordinator Fleis & VandenBrink
Hien Dang
EGLE
Hillary Caron
Hillary Caron
Water Education & Programs Coordinator Grand Rapids Water Department
Jack Hughes
Project Engineer Meridian Charter Township
Jacob Fox
M.E. Simpson Company, Inc.
Jane Burnett
HDR
Janine Sweetman
Prein & Newhof
Jordan Edwards
Joseph Primeau
Joseph Primeau
PE Project Engineer II Spicer Group Inc.
Joshua Bradley
Regulatory Compliance Superintendent City of Brighton
Kyle Tryan
Kyle Tryan
Water Plant Superintendent Benton Charter Township
Kyle Robertson
Sales Engineer Solberg Knowles & Associates
Madison Merzlyakov
Madison Merzlyakov
Affordability & Assistance Manager Great Lakes Water Authority
Michael Hansen
Water/Wastewater Engineer Fishbeck
Nathan Hunter
Sales Rep Hamlett Environmental Technologies
Quentin Clark
Water/Sewer, and Streets Superintendent South Haven Board of Public Utilities
Scott Jauch
Scott Jauch
Water / Wastewater EIT HDR
Nicholas Battjes
Staff Hydrogeologist Fishbeck
Nick Fisher
Utility Supervisor Grand Rapids Water Department
Tony Cecchini
Municipal Representative Waterworks Systems
Zachary Elliott
Water Operator III Grand Rapids Water Department
Zachary Hampton
Zachary Hampton
Engineer OHM Advisors
Monica Herrick
City of St Joseph
Committee Member
Zachrey Gogulski
Fishbeck
Trent Barnes
Outside Sales Hamlett Environmental Technologies
Committee Member
Zanna Leciejewski
Assistant Engineer Hazen and Sawyer
Committee Member
Katherine Alexakos
Katherine Alexakos
Sales Representative McWane Ductile
Committee Member
Tyler Lucas
American Flow Control
Committee Member
Mark Jones
Great Lakes Water Authority
Andrew Denuyl
City of Wyoming Utilities Department
Robert Polanic
Infrastructure Alternatives
Nickolas Portwine
Nickolas Portwine
Design Engineer Spicer Group Inc.